top of page
חוש חש _ מיינדפולנס _ אביגיל טורנאו_edited.jpg

המלצות קריאה

חוש חש אביגיל טורנאו מיינדפולנס

הלן ואני / שירלי יובל-יאיר, ד"ר טל בן-שחר

דווקא עכשיו - הכרת תודה

את תרגול המדיטציה שלי אני מתחילה ומסיימת בהכרת תודה (ותודה לעמוס אבישר שלימד אותי את זה). תודה שהחלטתי לשבת, להקדיש את הזמן, להאט את הקצב ולהתבונן. תודה על הגוף והבריאות היחסית שמאפשרת לי, על כל התנאים, הנסיבות והכוכבים שהתיישרו כך שתהיה לי האפשרות. תודה על הנחישות וההתמדה בתרגול. תודה למורים שנושאים את התרגול כבר אלפי שנים ולמורים האישיים שלי (הן רבות ורבים!) שהביאו אותו אלי בשפה נגישה ובנדיבות לב.


הכרת תודה מתחילה מלהכיר במה שיש. ויש הרבה.


המח שלנו סורק את אירועי העבר ומנסה בעזרת הלמידה לחזות את העתיד. באופן טבעי על מנת להמנע מסכנות בעתיד, המנגנון העתיק הזה ישים יותר לב לאירועים טראומטיים ולא נעימים, יזכור וישחזר אותם יותר. בימים של חושך גדול, גם בגלל התזמון בשנה וגם בגלל האירועים שעוטפים אותנו, קל וטבעי עבור כולנו להסחף ולהתקבע על הכאב, הקושי וכל מה שלא מסתדר לנו כרגע. פשוט כי זה מה שהמח שלנו יודע לעשות על מנת לשפר את סיכויי ההישרדות שלנו.


תרגול מיינדפולנס לא מציע להעלים או לבטל את כל אלה. אלא מזמין להרחיב את הראייה שהצטמצמה מאד ולגלות שיחד עם כל המתרחש, עם כל מה שלא טוב, יש הרבה יופי, טוב ותקווה. וכמילותיהם של שירלי יובל-יאיר וד"ר טל בן-שחר "כשמסתכלים על היש, היש גדל".


מחקרים רבים מראים שהכרת תודה מגדילה את האושר בחיים (ולא ההפך! תודה ברנה בראון על המחקר והתובנה) ועוזרת לנו לאזן חזרה את הנטייה הטבעית של ראיית השלילי. הכרת תודה קשורה קשר הדוק למדדים של חוסן, בריאות פיזית ונפשית ואריכות ימים.להלן קלר היתה התחלה מאתגרת: מילדות איבדה את ראייתה ושמיעתה, הייתה מבודדת בשקט ובחושך, עד שהגיעה אליה מורה מחוננת שהצליחה ליצור איתה קשר וללמד אותה שפה מיוחדת.


דרך סיפור מסגרת של משפחה ישראלית עם ילדים צעירים, ובחרוזים מקסימים, מסופרים חייה של הלן קלר, חיים אמיצים ומלאי כוח, התמודדות, חוכמה ורגישות. הלן קלר השכילה בחייה להתרכז במה שיש ולא במה שאיבדה, באופן כה סימבולי ומתאים לחג החנוכה, התרכזה באור בעולם שראתה כחשוך.. וכך הפכו חייה לסיפור מלא כוחות חיים לצעירים ולבוגרים כאחד.


הספר מהווה השראה גדולה עבור הקוראות והקוראים, ומנסיוני מעורר אצל ילדות וילדים שאלות מעניינות ומרגשות.


תרגול עם ילדים

באופן אישי וגם סביב השולחן עם כל המשפחה: כל יום לכתוב 3 דברים עליהם אני מכיר.ה תודה.


גיל

החל מגיל 5, גם בגיל 11 עוד לפעמים מעניין, אהוב במיוחד על ילדים שאוהבים ביוגרפיות וסיפורים מהחיים האמיתיים


בונוס

איוריה היפים והמגוונים של איה גורדון-נוי


נושאים וערכים

Σχόλια


סינון לפי גיל:

סינון לפי נושא:

חוש חש דפי צביעה

את דפי הצביעה כבר הורדת?

תרגילי מיינדפולנס, נשימה וחמלה קלים ונגישים, לרווח מעט את הנשימה והתחושות, להתחבר ולחוות כמה רגעים של תודעה משוחררת.

 

להורדה ושימוש חופשי (לא מסחרי) עבור הורים, צוותי חינוך וטיפול.

bottom of page