top of page
חוש חש _ מיינדפולנס _ אביגיל טורנאו_edited.jpg

המלצות קריאה

חוש חש אביגיל טורנאו מיינדפולנס

הנסיכה אביגיל ובית החרושת לרגשות / ינץ לוי

להרגיש את הרגשות

בקשה שנשמעת הגיונית ונחמדה כשהרגשות הם שמחה, התרגשות, סקרנות, גאווה, תקווה, אהבה, אומץ.. אבל מה קורה כשהרגשות שמגיעים הם עצב, פחד, אשמה, ביקורת, דאגה, כעס, בדידות ושעמום?


כולנו חווים בימים אלה את הקלות הבלתי נסבלת בה התודעה שלנו מושפעת. שיחות שיכולות לנחם, לשמח ולהיטיב, ידיעות ותמונות שיכולות לרסק ולהחסיר פעימה. ויחד עם התנאים והנסיבות שסביבנו מופיעות קבוצות של רגשות ושלל התופעות הגופניות שמלוות אותן.


הנטייה הטבעית של כולנו היא להתרחק, להדוף, לנסות להמנע ממצבים ונסיבות שבעקבותיהם יצוצו רגשות מהסוג הלא נעים. האסטרטגיה הזאת יכולה להיות יעילה לטווח הקצר בחלק מהמקרים, אבל בטווח הארוך נגלה שאנחנו לא באמת יכולים לשלוט בנסיבות החיים, והמנעות ממצבים כאלה או אחרים עלולה להשאיר אותנו בחוויית חיים מצומצמת וצרה.


תרגול מיינדפולנס מציע דרך אחרת שדוגלת בטיפוח יחס סקרן, מקבל ופתוח כלפי הרגשות. האפשרות להתקרב אליהם במידה שמתאימה בכל רגע נתון, באופן בלתי שיפוטי, תאפשר לנו להכיר ולחקור אותם, מתוך הבנה והכרה בכך שכל הרגשות הם חשובים, אנושיים וחלק טבעי מהחוויה האנושית שלנו. לאחר זיהוי, קבלת הרגש וחקירתו נוכל אף להמשיך לטפח הרגל אקטיבי בו נשאל איך נוכל לסייע לעצמנו? ומה הרגש מבקש מאיתנו כעת? התקרבות והכרות עם רגשות תסייע לנו לבנות חוסן ותחזק את האמון שלנו בעצמנו, וביכולת ההתמודדות שלנו גם בעתיד.

הנסיכה אביגיל גרה בארמון עם הוריה וכלבם האהוב, היו לה חיים מושלמים, עד ש... לא. בעקבות עצב גדול שמשתלט על אביה ומשתק אותו, הנסיכה מנסה לסייע ומקבלת את הצעתו של איש זר ונוכל, אשר מבטיח לתקן את כל הקשיים בחיים של דרי הארמון. בתמורה מוצאים את עצמם כל בני ממלכת תַּרְגֵּשְׁיָה ללא רגשות! סיפור הרתפקה מתוחכם, מותח ומלא אומץ, עצב, שמחה, כעס, תסכול, דאגה אודות כוחם של הרגשות כולם.


הסיפור הנפלא ומעורר ההשראה הזה של ינץ לוי מלא בהומור, ביקורת וקריצות. אפשר אף למצוא נקודות דמיון בין סיפורה של אביגיל וסיפורו של הבודהה עת יצא מהארמון המוגן. בעיניים שלי נקרא כסיפור על התפקחות, התעוררות, קבלה ולקיחת אחריות.


גיל

החל מגיל 6. גם בגיל 12 עוד נקרא פה במתח.


בת ה-6 ממליצה
מה אהבת בספר? את האומץ של אביגיל! והקטעים של בְּלִישָּׁכָרוֹב והכלב לֵב, זה היה מצחיק.

הצעה לתרגול עם ילדות וילדים

ניקח דרך האף שאיפה עמוקה לבטן, וננשוף באיטיות דרך הפה. נעביר את תשומת הלב פנימה אל הגוף ונשאל את עצמנו: "מה מזג האויר הפנימי שלי כעת?" נשים לב אם סוער מאד, אם יש שמש, מעונן או רוחות. האם יש רגש שמלווה את מזג האויר? איפה בגוף הכי מורגש מזג האויר? ניקח עוד נשימה גדולה ונשים לב אם מזג האויר משתנה, אם תחושות הגוף משתנות. נזכור שהרגשות שלנו באים והולכים כמו מזג האויר, ומאחורי העננים השמים כחולים ובהירים.נושאים וערכים

Comments


סינון לפי גיל:

סינון לפי נושא:

חוש חש דפי צביעה

את דפי הצביעה כבר הורדת?

תרגילי מיינדפולנס, נשימה וחמלה קלים ונגישים, לרווח מעט את הנשימה והתחושות, להתחבר ולחוות כמה רגעים של תודעה משוחררת.

 

להורדה ושימוש חופשי (לא מסחרי) עבור הורים, צוותי חינוך וטיפול.

bottom of page